Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm kanunun amacı afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemektir.

Risk unsuru bulunan yapıların herhangi bir afet durumunda yıkılması yada ağır veya orta hasar alması halinde Devlet maliklere harhangi bir yardımda bulunmayacak sadece DASK sigortası bulunanlar küçük bir miktar hasarlarını sigorta kapsamında karşılayabileceklerdir.

Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında eski, deprem, dayanıksız, ekonomik ömrünü yitirmiş binadan sadece bir hak sahibinin T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Lisanslı Şirketlerinden birisine başvurusu ile risk analizi yaptırılabilir. Yapılan değerlendirme sonucunda bina riskli yapı kapsamına alınırsa olası iki sonuç vardır. Bina riskli alan da bulunuyorsa kat maliklerinin çoğunluğu aranmaksızın 2 ay içerisinde tahliyesine karar verilir. Bina imar durumuna göre ilan edilmiş kentsel dönüşüm alanları içerisinde bulunmuyor ancak riskli yapı kapsamına alınmış ise kat maliklerinin arsa payları bazında 2/3 çoğunluğu ile binanın yenilenmesine karar verebilirsiniz. Devlet bu durumda size isteğinize göre ya kira yardımında bulunacak veya kullanacağınız kredi faizlerinde indirim sağlayacaktır. Bu iki hak aynı anda kullanılamaz. Birisini tercih etmelisiniz. Bu arada da ciddi miktardaki belediye, tapu, noter harç muafiyeti ile vergi avantajlarında da yararlanabilirsiniz.

TEKNOEN kentsel dönüşüm konusunda size dürüst, kaliteli ve ekonomik hizmetler ve bilgi sunar. Konuyla ilgili bizimle temasa geçmeniz halinde binanınzda gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza en doğru ve güncel bilgilerin verileceğinden emin olabilirsiniz.

HAKKIMIZDA


Teknoen Mühendislik Ltd.Şti. ve Hasan Ufuk ÖZIŞIK firması 2000 yılından itibaren taahhüt ve konut inşaatı sektöründe faaliyet gösteren firmalardır. İhtisas alanları alt yapı ve üst yapılarda özel projeler gerçekleştirmektir. Depreme tam dayanıklı fore kazık ve çakma kazık temelli binalar, yürüyen merdivenli alt ve üst geçitler, su basma problemleri olan alanlarda yağmur kanalı ve yağmur suyu pompa istasyonları bu projeler arasında öne çıkar. Yakın dönemde gerçekleştirilen başarılı projelerle İzmir Mavişehir, Çınarlı ve Halkapınar semtlerinde her yağmur sonrasında oluşan su baskınları önlenmiş, sorunlar giderilmiştir. Yine tarafımızdan gerçekleştilen fore kazıklı yol projeleri tamamlanmış ve hizmete açılmışlardır. Projelerimizin başarılarından aldığımız güçle, vizyonumuzu daha ileriye taşımaya ve marka değer oluşturma yolundaki sağlam adımlarımıza devam ediyoruz. Saygılarımızla,

BİZE ULAŞIN


Merkez Ofis
Kıbrıs Şehitleri Caddesi, No: 98 / 6, Avcı Apt.
Alsancak / İZMİR
(232) 463 68 51 pbx
(232) 463 27 87
bilgi@teknoen.com.tr